Jabłka – owoce, które można jeść cały rok
Jabłka to jedne z nielicznych owoców, które dostępne są nie tylko latem, ale także zimą. Serwujemy je na surowo, pieczemy, przerabiamy na soki, dżemy, kompoty, dodajemy do ciast i deserów. To chyba najbardziej uniwersalne owoce ze wszystkich. Nie ma zastosowania, które by do nich nie pasowało. U nas w domu znamy jeszcze jeden sposób na jabłka – liofilizacja.
Jabłka liofilizowane – jak to zrobić w domu
Liofilizacja jabłek to poważne przedsięwzięcie, dlatego do pracy wzięła się cała rodzina: mama, tata i troje dzieci. Wybrane wcześniej jabłka zostały dokładnie umyte, obrane i oczyszczone z gniazd nasiennych. Później przystąpiliśmy do ich krojenia. Dzieci, jak to dzieci, trochę przy tym zjadły.
Pokrojone owoce trafiły do liofilizatora. Tam zostały poddane głębokiemu mrożeniu. Następnie owoce zostały poddane działaniu wysokiej temperatury. Cały proces liofilizacji został dokładnie opisany w tekście: żywność liofilizowana – wszystko, co powinny o niej wiedzieć mamy. Na efekty musieliśmy czekać dwanaście godzin.
Liofilizowane jabłka – świeży smak
Wyglądają jak suszone – smakują jak świeże. Tak w skrócie można określić smak liofilizowanych jabłek. Jednak już przy bliższym kontakcie wyraźnie widać, że mocno różnią się od suszonych. Przede wszystkim suszone jabłka są miękkie, nieco gumowate, podczas gdy jabłka liofilizowane są twarde. Co nie znaczy, że trudno je rozgryźć. Dosłownie rozpływały się w ustach! Ponadto jabłka liofilizowane są jasne – zachowują swój naturalny kolor, podczas gdy suszone ciemnieją.
Liofilizowane jabłka zostały jednogłośnie uznane owocowymi chipsami. Są bardzo chrupiące i stanowią świetną alternatyw dla niezdrowych chipsów ziemniaczanych.
Dlaczego jeść jabłka liofilizowane?
Liofilizowane jabłka kryją w sobie dokładnie to samo, co świeże. Przede wszystkim dużą ilość błonnika i pektyn, które regulują pracę jelit i wspomagają procesy trawienne. Są niezastąpione przy zaparciach. Poleca się je także w dietach odchudzających. Włosy, skóra i paznokcie będą wdzięczne za codzienną porcję cynku i krzemu, która kryje się właśnie w jabłkach. Nie można nie wspomnieć o witaminach (A, B, C, E) i minerałach (potas, wapń, sód, żelazo, magnez, fosfor oraz wspomniany cynk i krzem).
Jeśli interesujesz się tematyką domowej liofilizacji, to zapraszam Cię do poczytania wpisów o rezultatach liofilizowania owoców, warzyw oraz ziół.