Liofilizowane maliny

Rodzinne liofilizowanie – maliny liofilizowane

Maliny – jak przechować je przez zimę?

Przygotowanie malin do liofilizacji
Przygotowanie malin do liofilizacji

Są słodkie, pachnące latem, rozpływają się w ustach. Niestety w surowej postaci są w stanie przetrwać bardzo krótko, nawet w lodówce. Maliny najczęściej przetwarza się na soki i konfitury. Czasem zaprawione w bojach gospodynie próbują zasypywać całe owoce cukrem, licząc, że uda się zatrzymać ten wyjątkowy kształt i smak świeżych malin na całą zimę. Niestety ta metoda także się nie sprawdza. Dlatego warto rozważyć domową liofilizację malin. Liofilizowane maliny można przechowywać bardzo długo, nawet bez lodówki.

Maliny liofilizowane w domu

W domowej liofilizacji najważniejsza jest cierpliwość. Chociaż cały proces trwa stosunkowo niedługo, bo zaledwie 12 godzin, to nasze dzieci nie raz i nie dwa pytały: „Kiedy będzie gotowe?”. Cała trójka nie mogła się doczekać malin „z maszyny do liofilizacji”. Najpierw jednak maliny trzeba było dokładnie oczyścić i opłukać. Zdecydowaliśmy, że nie będziemy ich kroić. Jednak dzieciom i tak udało się trochę podkraść. Włożyliśmy je do liofilizatora i poddaliśmy mrożeniu. Kolejnym krokiem było doprowadzenie do zamrożonych owoców ciepłego powietrza. Dzięki temu woda odparowała bezpośrednio z lodu (Proces liofilizacji został dokładnie opisany w artykule: żywność liofilizowana – wszystko, co powinny o niej wiedzieć mamy) nie pozbawiając malin cennych substancji odżywczych.

Maliny liofilizowane – wygląd i smak

Liofilizowane maliny
Liofilizowane maliny

To, co rzuca się w oczy jako pierwsze, to bardzo intensywny malinowy kolor. Liofilizacja to chyba jedyny sposób na zachowanie barw lata. Przetworzone w tradycyjny sposób maliny robią się po prostu czerwone, liofilizowane nadal są malinowe. Równie mocno czuje się zapach, ale to, co uderza najbardziej, to smak. Mocno malinowy, intensywny, w niczym nieustępujący świeżym owocom. Jedyną różnicą znaleźliśmy w konsystencji. Liofilizowane maliny stały się jakby chrupiące. Dzieciaki były zachwycone. Rodzice też.

Dlaczego warto jeść maliny liofilizowane?

Maliny liofilizowane zawierają dokładnie te same substancje co maliny świeże. Znajdziemy w nich skarbnicę witamin z grupy B, a także witamy A, C, E i K. Ponadto żelazo, cynk, potas, wapń, sód, fosfor i magnez. Maliny liofilizowane mają niski indeks glikemiczny, stąd są polecane cukrzykom. Ponadto wykazują działanie rozkurczowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Są doskonałą bronią w walce z podwyższonym poziomem cholesterolu.

Jeśli interesujesz się tematyką domowej liofilizacji, to zapraszam Cię do poczytania wpisów o rezultatach liofilizowania owocówwarzyw oraz ziół.

Facebook Comments