Ekologiczna uprawa czere?ni

Ekologiczna uprawa czereśni

Ekologiczne czereśnie – przysmak naszych dzieci

Nie ma chyba dziecka, które nie lubiłoby czereśni. Nie inaczej jest z naszą gromadką. Dziadek lubi rozpieszczać swoje wnuki i dlatego drzew czereśniowych w naszym ogrodzie nie brakuje. Dzieci mają niewiele do pracy, bo też i drzewa nie są tak wymagające, jak rośliny, które rosną nisko. Z niecierpliwością czekają na pierwsze czerwcowe zbiory. Czereśnie, które hoduje dziadek, są duże, soczyste, mają bardzo słodki smak. Świetnie nadają się do robienia liofilizatów.

Ekologiczna uprawa czereśni
Ekologiczna uprawa czereśni

Ekologiczne czereśnie – jak hodować?

Czereśnie są dość wymagającymi roślinami. Najlepiej rosną w ciepłym otoczeniu na żyznych glebach. Podłoże nie może być zbyt suche, drzewo wyda wtedy mało owoców i będą one drobne. Nie może też być zbyt mokre – czereśnia potrafi zgnić i to nawet kilka lat po posadzeniu. Najlepiej posadzić czereśnię w słonecznej części ogrodu. A konkretnie kilka różnych drzew, bo czereśnie są obcopylne i potrzebują towarzystwa innych gatunków czereśni. Jeśli chcemy mieć tylko jedno drzewo, trzeba szukać odmian samopylnych. Po zakończeniu owocowania drzewo trzeba przyciąć. Dzięki temu za rok także ładnie zaowocuje.

Ekologiczne czereśnie – dlaczego warto jeść?

Czereśnie składają się głównie z wody, dlatego warto podsuwać je dzieciom, które niechętnie sięgają po wodę w butelce lub szklance. Ponadto czereśnie polecane są przy artretyzmie, chorobach serca, tarczycy, układu pokarmowego. Mają też pozytywny wpływ na urodę, gdyż opóźniają procesy starzenia. Zawierają sporo witaminy C i witamin z grupy B, a także znacznie ilości potasu.

Jeśli interesujesz się tematyką domowej liofilizacji, to zapraszam Cię do poczytania wpisów o rezultatach liofilizowania owocówwarzyw oraz ziół.

Facebook Comments