Ekologiczna uprawa pomidorów

Ekologiczna uprawa pomidorów

Ekologiczne pomidory – oczko w głowie dziadka

Dziadek opiekuje się całym ogrodem z takim samym zaangażowaniem, ale nie ukrywa, że niektóre rośliny lubi bardziej. Niewątpliwie należą do nich pomidory. Ze względu na wysokie wymagania nie trafiły pod gołe niebo, dziadek uznał, że najlepsza dla nich będzie szklarnia, która ochroni je przed deszczem i wiatrem. Trzeba przyznać, że dziadek wie, co mówi. Nasze krzaki pomidorów już teraz są wyższe od dzieci.

Ekologiczna uprawa pomidorów
Ekologiczna uprawa pomidorów

Ekologiczne pomidory – jak sadzić?

W nieogrzewanej szklarni pomidory sadzi się w kwietniu, w ogrzewanej można nawet w lutym. Najlepiej, jeżeli pomidory rosną w dwóch rzędach, a odległość między nimi wynosi około pół metra. Między rzędami może być nawet metr odległości. To bardzo ułatwia pielęgnację, bo pomidory wymagają podcinania i usuwania dzikich pędów. W miarę ich wzrostu pomidory trzeba podwiązywać, by nie łamały się pod ciężarem owoców. Najlepszym naturalnym nawozem do pomidorów jest gnojówka z pokrzyw. Niestety jej zapach nie jest zbyt zachęcający. Nasze dzieci odmawiają podlewania pomidorów gnojówką.

Nasze pomidory nie znają chemicznych oprysków, są w pełni ekologiczne. Dobrze sprawdzają się przy liofilizacji, dlatego zawsze po sezonie część pomidorów liofilizujemy.


Ekologiczne pomidory – dlaczego warto je jeść?

Pomidor jest bardzo popularnym warzywem (lub jak niektórzy twierdzą: owocem) w polskiej kuchni. Trafia na kanapki, przekąski i do sałatek. Pomidory są cenne szczególnie ze względu na dużą zawartość likopenu – silnego antyutleniacza. Są też bardzo bogate w potas, dzięki czemu regulują ciśnienie krwi. Duża zawartość witaminy C pomaga w budowaniu odporności na wirusy i bakterie. Dzięki dużej zawartości błonnika pomidory regulują procesy trawienne.

Jeśli interesujesz się tematyką domowej liofilizacji, to zapraszam Cię do poczytania wpisów o rezultatach liofilizowania owocówwarzyw oraz ziół.

Facebook Comments