Ekologiczny lubczyk – czas sadzenia
Nasza rodzina zdecydowała się na założenie plantacji ekologicznego lubczyku. Przygotowaniem gleby pod uprawę zajął się nasz kochany dziadek, który starannie i zgodnie z naturą oporządzał pole od czasu żniw. W zeszłym tygodniu w sadzenie lubczyku na działce nieopodal naszego rodzinnego gospodarstwa była zaangażowana cała rodzina. Pomogli nam też przyjaciele, dzięki nim udało nam się zasadzić 6000 sadzonek na powierzchnii 30 arów. Był to bardzo męczący dzień, ale dzięki zapałowi do pracy naszej drużyny
uwinęliśmy się w ciągu kilkunastu godzin.
Nasz syn, zapalony, mały ogrodnik koniecznie chciał wziąć udział w tym przedsięwzięciu. Przez godziny wpatrywał się z zainteresowaniem w pracujących dorosłych. Każdy podejrzewał, że szybko znudzi mu się pobyt w polu, jednakże nie chciał nas opuścić, nie przeszkadzał mu chłód i nadchodzący zmrok. Całodzienny pobyt na polu skończył się katarem, ale po powrocie do domu zaserwowaliśmy wszystkim herbatkę z imbirem, miodem i cytryną, dzięki czemu mogliśmy się rozgrzać i znieść osłabienie organizmu. Niestety dzieciom pikantny napitek nie przypadł do gustu, więc osłodziliśmy im wieczór cieplutkim kakao.
Teraz czekamy do wiosny na zbiory, cały plon chcemy poddać liofilizacji za pomocą kompaktowego liofilizatora.
Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o tym procesie zajrzyj do tekstu „żywność liofilizowana – wszytko, co powinny o niej wiedzieć mamy”
Jeśli interesujesz się tematyką domowej liofilizacji, to zapraszam Cię do poczytania wpisów o rezultatach liofilizowania owoców, warzyw oraz ziół. Więcej informacji o lubczyku znajdziesz pod adresem „Ekologiczna uprawa lubczyku” oraz „Rodzinne liofilizowanie – lubczyk liofilizowany”.