Liofilizowane jadalne kwiaty

Liofilizowane jadalne kwiaty – zastosowania i właściwości

Kwiaty, któż ich nie uwielbia? Zachwycają nie tylko widokiem i wonią, ale posiadają wiele cennych właściwości dla naszego organizmu. Korzystnie wpływają na zdrowie i poprawiają nasz wygląd, z czego zdawali sobie sprawę już starożytni. Jadalne kwiaty w ostatnich latach cieszą się coraz większą popularnością, są składnikiem bardziej urozmaiconej diety, oraz sprawiają, że dania wyglądają bardziej unikalne, niczym przygotowane przez specjalistę sztuk kulinarnych.

W naszym ogródku i na okolicznych łąkach, można znaleźć wiele gatunków roślin, których kwiaty można wykorzystać na tysiące sposobów. Skoro są źródłem tylu cennych składników, gdy tylko zauważę jakąś użyteczną roślinę, a jest jadalna staram się ją przemycić do rodzinnego jadłospisu, czy też do produkcji domowych kosmetyków. Zabierając dzieci na spacery mamy szczególnie ułatwione zadanie w poszukiwaniu roślinnych skarbów, ich spostrzegawczość.

Liofilizowane jadalne kwiaty
Liofilizowane jadalne kwiaty

Jakie kwiaty można jeść?

W Europie jest około półtora tysiąca gatunków roślin, których kwiaty są jadalne! Najczęściej wykorzystywanymi przeze mnie są stokrotki, kwiaty nagietka i mniszka lekarskiego, róży, lawendy, bratka, czosnku, cebuli, koperku, rumianku, maku, koniczyny, cukinii oraz uwielbianego przeze mnie czarnego bzu.

Do czego wykorzystuję jadalne kwiaty?

Stosuję je jako dodatek do sałatek, kanapek i zup, sporządzam z nich napary, dodaję do herbat, koktajli. Kwiaty doskonale nadają się do syropów, dżemów, konfitur czy galaretek. Można je dodawać do ciasta naleśnikowego. Liofilizowane kwiaty sprawdzą się jako przyprawa do wyrobu ciasteczek lub innych wypieków, służy mi jako naturalny barwnik, czy jako dodatek do uwielbianego przez moją rodzinę twarożku. Ozdabiam nimi torty, desery oraz deski z zakąskami, na gościach sprawia to zawsze ogromne wrażenie. Można je kandyzować i zamrażać w kostkach lodu.

Właściwości kwiatów

Wprowadzając kwiaty do naszego codziennego jadłospisu podnosimy wartość odżywczą naszych posiłków. Mają wysoką zawartość witamin i soli mineralnych (kwiaty niektórych gatunków roślin zawierają ich więcej niż owoce), błonnik i substancje śluzowe wspomagające nasz układ pokarmowy, korzystne dla naszego systemu immunologicznego polifenole, flawonoidy (w tym apigeninę, która wzmacnia połączenia neuronalne) oraz karotenoidy. Ponadto zawierają cenne olejki eteryczne, które dzięki liofilizacji zostają w kwiatach.

Korzyści jedzenia kwiatów

Oprócz cech prozdrowotnych, kwiaty oczywiście powodują, że dania nabierają bardziej estetycznego wyglądu i potrafimy bardziej się nim cieszyć. Zrywanie kwiatów i przygotowanie pięknych posiłków to czysta radość i dobry sposób na miłe spędzenie czasu z dzieciakami.

Do czego jeszcze można wykorzystać liofilizowane kwiaty?

Liofilizowane kwiaty można używać do dekoracji kartek okolicznościowych, pakowania prezentów i do dekoracji wnętrz. Świetnie sprawdzą się do wyrobu naturalnych kosmetyków, bez sztucznych konserwantów i barwników, ponadto takie kosmetyki są w pełni biodegradowalne, a zależy nam na tym by nie szkodzić naszemu środowisku. Domowa produkcja kosmetyków okazuje się świetnym sposobem na spędzenie wolnego popołudnia (moje maluchy uwielbiają to zajęcie, chociaż nie aż tak jak przyrządzanie łakoci). Można z ich udziałem przyrządzić cukrowy peeling, kwiatową sól i płyn do kąpieli oraz mydełka.

Więcej ogrodowych jadalnych kwiatów: aksamitka, anyż, bazylia pospolita, begonia, bez lilak, bez czarny, bratek ogrodowy, chaber bławatek, cykoria podróżnik, czosnek, dynia zwyczajna, fiołek trójbarwny, fiołek wonny, fasola wielokwiatowa, goździk ogrodowy, groszek jadalny, hibiskus, kolendra, komosa strzałkowata, koniczyna biała, koniczyna łąkowa, koper ogrodowy, lawenda wąskolistna, lebiodka, liliowiec ogrodowy, męczennica, mniszek lekarski, mieczyk, mięta, nagietek lekarski, nasturcja większa, niecierpek Waleriana, ogórecznik lekarski, ostropest plamisty, pierwiosnek, pomarańcza gorzka, prawoślaz lekarski, pelargonia, prawoślaz wysoki, pysznogłówka dwoista, robinia akacjowa, róża, rumianek pospolity, słonecznik zwyczajny, stokrotka pospolita, szałwia błyszcząca, szałwia lekarska, szczypiorek, ślaz dziki, tymianek, wiązówka błotna, wiciokrzew japoński, wiesiołek dwuletni, wrzos zwyczajny.

Pamiętaj!

Zachowaj umiar w ilości zjadanych kwiatów, zbyt duża ilość może Ci zaszkodzić. Szczególnie powinny na nie uważać osoby z alergiami i katarem siennym.

Jeśli interesujesz się tematyką domowej liofilizacji, to zapraszam Cię do poczytania wpisów o rezultatach liofilizowania owocówwarzywziół oraz kwiatów.

Facebook Comments