Herbata z liofilizowanym imbirem

Napój rozgrzewający na bazie liofilizowanego imbiru

Napój rozgrzewający na bazie liofilizowanego imbiru

Parę dni temu, podczas zakładania plantacji lubczyku wszyscy nieco zmarzliśmy. Postanowiłam więc wraz z dziećmi przygotować herbatkę imbirową. Jest to mój ulubiony płyn, który włączyłam do codziennej rutyny, piję ją zamiast kawy po przebudzeniu.

Jest smaczna, poprawia działanie układu pokarmowego, dodaje energii, a ponadto ma wspaniałe właściwości lecznicze, doskonale sprawdzi się w walce z przeziębieniem.

Dzięki przygotowanym napojom z imbiru łatwiej będzie nam nawodnić organizm, co również pomaga ulżyć w przeziębieniu. Dzięki nawilżeniu nabłonka górnych dróg oddechowych, łatwiej pozbędziemy się dręczących nas wydzielin, zaś pikanteria imbiru pozwoli nam się lepiej wypocić.

Może dzięki temu eliksirowi pitym wraz z pierwszymi, niechcianymi objawami wyleczymy się naturalnymi metodami bez konieczności używania farmaceutyków z apteki.

Proste i dobre, czyli dlaczego warto spożywać miód i imbir?

Miód jest miodzio.

Herbata z liofilizowanym imbirem
Herbata z liofilizowanym imbirem

Jest smakowity, a co najważniejsze ma szereg właściwości prozdrowotnych. Ma działanie bakteriobójcze (warto zwrócić uwagę na to, że ma wyższą aktywność antybiotyczną po rozcieńczeniu niż w formie nierozcieńczonej!), zwalcza zaparcia, ułatwia trawienie, pobudza mózg, leczy schorzenia wątroby i dróg żółciowych, obniża ciśnienie tętnicze krwi, hamuje procesy miażdżycowe, przyśpiesza gojenie się ran, koi nerwy. Neutralizuje skutki picia alkoholu 🙂

Jest często wykorzystywany w kosmetyce ze względu na cechy nawilżające, uelastyczniające i rozjaśniające skórę.

Miód zawiera duże ilości mikroelementów: potas, chlor, fosfor, magnez, wapń, żelazo, molibden, mangan i kobalt oraz witamin: A, B1, B2, B6, B12, C, kwas foliowy, pantotenowy i biotynę. Dużym atutem miodu jest to, że przechowywany w ciemnym i chłodnym miejscu nie traci swoich właściwości przez wiele lat.

A co z imbirem?

Ma intensywny aromat, a dzięki zawartym w imbirze olejkom eterycznym i substancjom żywicowym ułatwia trawienie, łagodzi mdłości, bóle menstruacyjne, zapobiega zakrzepicy, leczy przeziębienie i migreny, pomaga na ból stawów mięśni i stawów (dzięki substancjom przeciwzapalnym), ma działanie odkażające, poprawia ukrwienie mózgu, polepsza krążenie krwi.

Napój herbaciany z dodatkiem liofilizowanego imbiru

Potrzebne składniki:

  • kilka kawałków lioflilizowanego imbiru
  • dowolna herbata
  • sok z połówki cytryny
  • 1 lub 2 łyżeczki miodu (najlepiej lipowego – szczególnie wspomaga leczenie grypy i przeziębienia, lub spadziowego, który jest naturalnym antybiotykiem, stosowany często produkcji syropów wykrztuśnych)
  • opcjonalnie: listki świeżej mięty lub liofilizowanej mięty

Przygotowanie jest dziecinnie proste – zalewamy gorącą wodą imbir, gdy woda nieco ostygnie, dodaj miód i sok z cytryny.

Polecam serdecznie usiąść wygodnie w fotelu, okryć się kocykiem, cieszyć się smakiem, grzejąc dłonie oplecione wokół kubeczka. Warto pamiętać o tym, że najlepszym sposobem na uniknięcie przeziębienia jest zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna i jakże niedoceniany przez wielu ludzi, odpoczynek.

Jeśli interesujesz się tematyką domowej liofilizacji, to zapraszam Cię do poczytania wpisów o rezultatach liofilizowania owocówwarzyw oraz ziół.

Facebook Comments