Liofilizowane wiśnie – za co je lubimy
My dorośli, lubimy wiśnie przede wszystkim za ich cierpki smak. I trochę też za to, że nie bardzo smakują naszym dzieciom. Dzięki temu więcej zostaje dla nas 😉 Jednak ponieważ cenimy wiśnie za ich właściwości prozdrowotne i pobudzające apetyt, czasem przemycamy je dzieciom w deserach. I tu właśnie przydają się liofilizowane wiśnie – je łatwiej przemycić niż świeże. Nasze wiśnie są w pełni ekologiczne, pochodzą z przydomowego ogrodu, którym opiekuje się dziadek. Nie stosujemy oprysków. Dzięki temu mamy pewność, że to, co jemy, jest naprawdę zdrowe.
Liofilizowane wiśnie – jak zrobić?
Chociaż dzieci zgodnie twierdzą, że nie lubią smaku liofilizowanych wiśni, bez trudu namówiliśmy je do pomocy. Trzeba przyznać, że sam proces liofilizacji (dokładnie opisaliśmy go tutaj: żywność liofilizowana – wszystko, co powinny o niej wiedzieć mamy) niezmiennie budzi ich zainteresowanie.
Z wiśniami było trochę zabawy, bo po zebraniu i umyciu trzeba je wydrylować. Nie liofilizujemy pestek.
Gotowe do liofilizacji wiśnie trafiły do liofilizatora, gdzie na wstępie przeszły proces bardzo głębokiego mrożenia. Temperatura wewnątrz urządzenia jest niższa niż – 50°C, prawdziwa Syberia! Po zamrożeniu do liofilizatora trafia gorące powietrze i rozpoczyna się proces sublimacji, czyli odparowywania wody bezpośrednio z lodu z pominięciem stanu ciekłego. Liofilizowanie wiśni trwa ponad pół doby, ale warto czekać.
Liofilizowane wiśnie – efekt
Wiśnie są z natury kwaśne i cierpkie, nie inaczej jest w przypadku owoców liofilizowanych. Są nieco jaśniejsze niż świeże wiśnie, wyraźnie mniejsze i, co oczywiste, w ogóle nie ma w nich soku. Przyjemnie chrupią w buzi. Ich smak nie zmienia się, ale jest dużo bardziej wyrazisty.
Liofilizowane wiśnie – dlaczego warto jeść?
Medycyna ludowa traktowała wiśnie jako lekarstwo na choroby pęcherza i trzeba przyznać, że jest w tym sporo racji. Ponadto wiśnie uważane są za lekarstwo na bezsenność. Są też doskonałe w profilaktyce chorób nowotworowych, ale przede wszystkim ceni się je za dobroczynny wpływ na pracę serca i układu krążenia.
Jeśli interesujesz się tematyką domowej liofilizacji, to zapraszam Cię do poczytania wpisów o rezultatach liofilizowania owoców, warzyw oraz ziół.