Liofilizacja w warunkach domowych to nie tylko owoce i warzywa. W sezonie letnim warto pomyśleć trochę naprzód i zrobić odpowiednie zapasy na zimę. W naszym domu przyjęło się liofilizować zioła i przyprawy, które dodajemy do potraw. Wolimy taką postać niż suszoną. Nie tylko dlatego, że możemy je dłużej przechowywać. Niektóre są o wiele smaczniejsze właśnie w postaci liofilizowanej.
Liofilizowany lubczyk – jak to się robi
Właściwie liofilizacja lubczyku nie różni się specjalnie od tego, co robiliśmy wcześniej z owocami. Lubczyk w całości pochodzi z naszej ekologicznej plantacji. Największą różnicą zauważyliśmy w zachowaniu dzieci. O ile podjadały ukradkiem kawałki owoców, o tyle lubczyk po prostu umyły i pokroiły. No i były jakby cierpliwsze, bo wiadomo, że lubczyk się nie tyle zjada, ile dodaje do potraw, najczęściej do zup. Nie pytały więc co chwila, jak długo to jeszcze potrwa. A potrwało naprawdę sporo, bo cały proces mrożenia, a potem właściwej liofilizacji trwał ponad dwanaście godzin (Szczegóły procesu liofilizacji można poznać w tekście: żywność liofilizowana – wszystko, co powinny o niej wiedzieć mamy). W tym czasie liście lubczyku zostały całkowicie pozbawione wody, co praktycznie zapewniło im długowieczność.
Jak smakuje liofilizowany lubczyk
Każdy, komu zdarza się trochę „pokucharzyć” w kuchni, na pewno zna lubczyk. To przyprawa często i chętnie dodawana do zup, szczególnie do rosołu, zupy fasolowej lub pieczarkowej, a także do serów, kapusty z grzybami, domowego chleba i pikantnych ciasteczek. Zastosowanie tej rośliny jest naprawdę wielorakie. Świeży lubczyk ma charakterystyczny, lekko pikantny smak. Lubczyk liofilizowany smakuje bardzo podobnie, tyle że dużo bardziej intensywnie. Koniecznie trzeba o tym pamiętać i doprawiając zupę dodać nieco mniej przyprawy. Inaczej efekt może być zbyt piorunujący.
Liofilizowany lubczyk to nie tylko smaczna przyprawa
Wbrew pozorom lubczyk jest nie tylko smaczny, ale i zdrowy. Działa łagodząco na stany zapalne dróg moczowych, jest pomocny w różnorakich dolegliwościach żołądkowych. Z tego też powodu zaleca się dodawanie niewielkich ilości lubczyku do potraw ciężkostrawnych.
Jest jeszcze jedna cecha lubczyku, o której na razie nie mówimy dzieciom. Nie od dziś wiadomo, że lubczyk jest doskonałym afrodyzjakiem. Dlatego w naszej kuchni nigdy go nie brakuje.
Jeśli interesujesz się tematyką domowej liofilizacji, to zapraszam Cię do poczytania wpisów o rezultatach liofilizowania owoców, warzyw oraz ziół.