Rodzinka w szklarni

Rodzinne liofilizowanie – rzodkiewka liofilizowana

Zbiór rzodkiewki do liofilizacji
Zbiór rzodkiewki do liofilizacji

Lubimy zdrową żywność i, jeśli tylko możemy, staramy się hodować ją samodzielnie. Mamy wtedy pewność, że podajemy dzieciom niepryskane, zdrowe owoce i warzywa. Stąd pomysł na szklarnię, którą już od wczesnej wiosny opiekuje się mama, oczywiście przy pomocy swoich pociech. W szklarni hodujemy między innymi rzodkiewkę.

Liofilizowana rzodkiewka – na czym to polega

Nasze dzieciaki uwielbiają świeżą, chrupką rzodkiewkę. Niestety to warzywo dostępne jest tylko krótki czas i raczej nie daje się mrozić ani suszyć. Wpadliśmy więc na pomysł, by naszą rzodkiewkę poddać liofilizacji. Nazbieraliśmy w szklarni tyle świeżych warzyw, ile się tylko dało, bo doskonale wiedzieliśmy, że dzieci część zjedzą w czasie przygotowań.

Rzodkiewkę trzeba przed liofilizacją umyć, oczyścić i pokroić, najlepiej na połówki lub ćwiartki, ewentualnie na grubsze plasterki. Wkładamy do liofilizatora, gdzie najpierw odbywa się mrożenie, a później właściwa liofilizacja. Cały proces trwa około 12 godzin – szczegóły liofilizacji opisaliśmy w artykule: „żywność liofilizowana – wszystko, co powinny o niej wiedzieć mamy”.

 

Liofilizowana rzodkiewka – dlaczego warto

Liofilizowana rzodkiewka
Liofilizowana rzodkiewka

Proces liofilizacji zabiera rzodkiewce sporo z objętości, ale nie pozbawia jej charakterystycznego smaku i lekko chrupkiej konsystencji. To doskonały sposób, by podać dzieciom rzodkiewkę zimą. Zawiera ona dużo witamin, szczególnie z grupy B i witaminy C, oraz minerałów. Warto wiedzieć, że rzodkiewka zawiera więcej witaminy C niż cytryna i więcej żelaza niż szpinak. To idealne warzywo dla dzieci i cieszymy się, że nasza gromadka je uwielbia.

Jeśli interesujesz się tematyką domowej liofilizacji, to zapraszam Cię do poczytania wpisów o rezultatach liofilizowania owocówwarzyw oraz ziół.

Facebook Comments