Żywność liofilizowana – wszytko, co powinny o niej wiedzieć mamy

Żywność liofilizowana dla przeciętnej mamy brzmi nieco… kosmicznie. I rzeczywiście, jest stałym wyposażeniem amerykańskich astronautów. Jednak nie jest to sztuczne, plastikowe jedzenie. Jest tak samo zdrowe, jak to, które podajemy małym dzieciom.

Co to jest żywność liofilizowana

Żywność liofilizowana, wbrew nieco „naukowej” nazwie jest stuprocentowo naturalna. Odprowadzona w procesie liofilizacji woda sprawia, że otrzymujemy produkty lekkie (waga ma znaczenie szczególnie w podróży), które można długo przechowywać poza lodówką. Jednocześnie są to produkty całkowicie naturalne, bez konserwantów i barwników. Zachowany jest ich smak, wartość kaloryczna i odżywcza. W procesie liofilizacji zachowane są wszystkie białka, witaminy, węglowodany i minerały. Przygotowane w ten sposób owoce i warzywa można bezpiecznie podawać dzieciom jako samodzielną przekąskę lub dodatek np. do deserów, budyniów, kisieli.

Na czym polega proces liofilizacji

Żywność liofilizowana to żywność, z której odprowadzono wodę. Jednak procesu tego nie należy mylić z suszeniem produktów. O ile suszenie odbywa się w gorącej temperaturze, w której woda odparowuje, przechodząc ze stanu ciekłego w parę wodną, o tyle proces liofilizacji jest nieco bardziej skomplikowany.

Pierwszy etap to mrożenie produktów. Odbywa się ono w temperaturze zdecydowanie niższej od tej, jaką mogą osiągnąć nasze domowe zamrażarki. żywność, która ma być poddana procesowi liofilizacji, jest wstępnie schładzana do temperatury – 50° – – 80°C.

Drugi etap to odparowanie. Aby było to możliwe, z liofilizatora usuwane jest powietrze, a następnie produkt jest podgrzewany. W takich warunkach dochodzi do sublimacji – lód odparowuje, nie przechodząc w stan ciekły, czyli wodę. To kluczowy moment całego procesu. Właśnie dzięki niemu w żywności liofilizowanej nie dochodzi do utraty cennych substancji odżywczych.

Aby etap ten zakończył się powodzeniem, musi być zachowane odpowiednie ciśnienie i temperatura.

Trzeci etap to usunięcie wody związanej, jaka została w produkcie. Po jej zakończeniu otrzymujemy gotowy liofilizat zawierający zaledwie 2 – 5% pierwotnej objętości wody.

Ostatnim krokiem przygotowania żywności liofilizowanej jest pakowanie, które musi odbywać się w warunkach pozbawionych wilgotności. Przy zachowaniu odpowiednich standardów otrzymujemy gotowy, pełnowartościowy produkt o przedłużonym okresie przydatności do spożycia. Szacuje się, że nawet po trzydziestu latach można bezpiecznie zjeść takie danie.

Dlaczego warto wybrać żywność liofilizowaną?

  • Jest łatwa do przyrządzenia. Nie trzeba mistrza kuchni, by przyrządzić smaczny posiłek na bazie produktów liofilizowanych. Wszystko, czego potrzebujemy, to gorąca woda. Większość dać sprzedawana jest w jednorazowych opakowaniach odpornych na wysoką temperaturę. Wystarczy zalać, poczekać 10 minut i cieszyć się smacznym, pełnowartościowym posiłkiem.
  • Można ją przechowywać przez długi czas praktycznie w dowolnych warunkach. Żywność liofilizowana nie wymaga lodówki ani zamrażalnika.
  • Jest bardzo lekka. To zaleta przede wszystkim wtedy, gdy zabieramy ze sobą prowiant na spacer lub w dłuższą podróż. Szacuje się, że żywność liofilizowana waży aż o 90% mniej od wyjściowego produktu.
  • Jest bogata w substancje odżywcze. Żywność liofilizowana to nie to samo, co produkty instant stworzone na bazie sztucznych składników i chemicznych wzmacniaczy smaku i zapachu. Produkty liofilizowane po przyrządzeniu stanowią pod każdym względem pełnowartościowy posiłek.

Żywność liofilizowana – duża różnorodność dań

W sprzedaży dostępnych jest kilkadziesiąt rodzajów żywności liofilizowanej. W praktyce oznacza to, że w razie potrzeby możemy żywić się tylko takimi produktami. Bez problemu kupimy gotowe zestawy obiadowe, drugie dania i zupy, ale także desery. Producenci stale poszerzają swoje oferty, stąd od niedawna dostępne są dania śniadaniowe, a także owoce i warzywa liofilizowane i, niespodzianka, smoothies! Bez trudu znajdziemy dania wegańskie i wegetariańskie. Tym samym żywność liofilizowana nie jest już elitarnym pożywieniem dla wybranych (na ogół kojarzono ją z żołnierzami i astronautami), ale zawitała pod strzechy.

Czy żywność liofilizowana nadaje się dla dzieci?

Tak. Jest to przecież dokładnie to, co podajemy dzieciom na co dzień, tyle że bez wody. Produkty liofilizowane można bezpiecznie podawać nawet małym dzieciom. To dobre rozwiązanie, gdy chcemy przez dłuższy czas być z dzieckiem poza domem. Nie wszędzie uda nam się dostać danie odpowiednie dla dziecka, ale nigdzie nie powinno być problemu ze szklanką wrzątku. W przypadku gdy udajemy się w podróż, na wakacje, ferie, wyjazd weekendowy, żywność liofilizowana dla dziecka powinna być obowiązkowym elementem naszego bagażu. Dzięki niej wyjazd będzie udany, a problem, czym nakarmić dziecko na urlopie, nie będzie nam spędzał snu z powiek.

Dla pewności, czy dany produkt na pewno będzie smakował dziecku, warto zrobić próbę przed wyjazdem. Produkty liofilizowane nie zmieniają składu, ale sam proces może nieznacznie zmienić smak. Dorośli mogą pominąć tę kwestię, ale wszystkie mamy wiedzę, jak duże znaczenie ma ten aspekt w przypadku dzieci.

Jeśli interesujesz się tematyką domowej liofilizacji, to zapraszam Cię do poczytania wpisów o rezultatach liofilizowania owoców, warzyw oraz ziół.

Facebook Comments